Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.

ve-kterem-mesici-investovat
ve-kterem-mesici-investovat

„Dalo by se říct, že prosinec je měsícem bilancování a výsledků, tedy měsícem odměn a výsluh. Prosinec se označuje jako Santa Claus rallye. Zdůvodňuje se to obdobím dovolených a ochotou spíše nakupovat než prodávat. Zájem o koupi zvyšuje tržní ceny. Na druhé straně se obvykle prodávají ztrátové akcie, aby se v rámci daňových přiznání snížily celkové investiční zisky dosažené ze ziskových operací,“ vysvětluje investiční analytik Swiss Life Select.

Leden je spojen s pojmem „lednový efekt“. Období po svátcích je spojeno s návratem na trhy a snahou „dělat něco s investicemi“. V tomto měsíci obvykle rostou ceny cenných papírů o něco více než v jiných měsících. Rozhodující jsou přitom první dny. Pokud je v prvních dnech růst silný, pak to značí, že bude nadprůměrný celý rok.

Duben se považuje za silný měsíc z důvodu opětovného investování peněz plynoucích z vrácených daní. „Více peněz na trhu implikuje vyšší poptávku a ta tlačí na růst cen cenných papírů,“ vysvětluje analytik.

Letní měsíce červen, červenec a srpen sice také připadají na období dovolených, avšak v porovnání s Vánocemi jde o nesvátkové měsíce. „Tyto měsíce jsou považovány za více volatilní, protože někdy stačí, aby větší investor projevil zájem o koupi či prodej, a právě vzhledem k nepřítomnosti jiných z důvodu dovolených dokáže výrazněji pohnout tržní cenou,“ upozorňuje analytik. Zde lze nalézt i vysvětlení rčení „Sell in May and go away“, které nabádá prodat cenné papíry v květnu a přečkat léto s hotovostí. Ta je následně opět připravena k zainvestování v září.

Každý rok se odehrávají jiné události s jiným vlivem na vývoj finančních trhů (pandemie, válka, krach velkých firem, chybný algoritmus…), a tak se těmito jednoduchými poučkami nedá úplně řídit. Navíc úspěch v jednom měsíci automaticky neznamená úspěch i v těch dalších.

SL_Work_01_JB9A0969

Hledáním nejvýnosnějšího měsíce podstupujeme riziko, že to letos nevyjde. A když to vyjde, kam pak uložit peníze na zbytek roku? Finanční trhy se neřídí daty ani poučkami, ale různými událostmi či ekonomickými výsledky.

Člověk investuje především proto, aby z dlouhodobého horizontu ochránil své úspory před inflací. To, co se děje během jednoho měsíce, je proto nepodstatné. Koneckonců i měsíc je složen ze dnů a celkový výnos je tak plně závislý na výnosech z jednotlivých obchodních dnů (věděli jste, že statisticky nejvýnosnější dny jsou desátého a patnáctého?).

Pokud nevíte, jak začít s investováním, poraďte se s finančním konzultantem Fincentrum & Swiss Life Select. Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Upozornění

Tento článek je určen pro informační a propagační účely a nelze jej považovat za investiční doporučení. S ohledem na změnu skutečností na základě kterých byl tento dokument vytvořen, nebo s ohledem na vývoj na trzích a na jiné skutečnosti, se informace uvedené v tomto dokumentu mohou v budoucnu ukázat jako neúplné nebo nesprávné. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Jakákoliv minulá výkonnost nezaručuje příznivé výsledky do budoucna. Očekávaná výkonnost není rovněž spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.

2024_bourky

Bezstarostné léto: Jak se správně pojistit proti riziku

Léto je období plné radosti, cestování a zaslouženého odpočinku. Avšak i během těchto bezstarostných dnů nás mohou překvapit nečekané události, které mohou mít vážné následky pro náš majetek a finanční stabilitu. Povodně, požáry, krádeže a rizikové aktivity na dovolené představují reálná rizika, která bychom neměli podceňovat.

Číst více
SIAF_SCHULZ_020

Blog

Konzervativní odhad: lidé narození dnes se dožijí 100 let

Výzkumníci jsou ve shodě: technologický pokrok revolučně mění medicínu a významně prodlužuje lidský život. V tomto rozhovoru novinář a autor Thomas Schulz vysvětluje roli velkých technologických společností, co znamená delší život pro plánování důchodu a zda je nesmrtelnost víc než pouhý myšlenkový experiment.

Číst více
Znalosti v oblasti financí vám pomůžou vést život podle vlastních představ.

Mladá generace

Znalosti v oblasti financí vám pomůžou vést život podle vlastních představ

Lorenzo Wienecke a Juri Galkin vysvětlují mladým lidem, jak funguje svět financí. Jak to, že zakotvili právě ve výuce tohoto předmětu? Jak naučit šestnáctileté děti samostatně se rozhodovat v oblasti financí? A jak motivovat školáky ke spoření na důchod?

Číst více
Housing price rising up, real estate or property growth concept, businessman running on rising green graph on house roof.

Blog

Stagnace cen bytů je u konce, čeká nás růst

Období stagnace cen na českém realitním trhu je u konce, jak dokládá prudký nárůst poptávky po nových bytech v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku. S prodejem přibližně 1600 bytů, což představuje nárůst o 23 % oproti předchozímu čtvrtletí a dokonce o 146 % ve srovnání s loňským rokem, se trh rychle vzpamatovává. Tento vzestup je podpořen snížením úrokových sazeb a lepší dostupností hypoték, i když průměrná nabídková sazba hypoték zůstává nad úrokovou sazbou České národní banky.

Číst více
Freizeit

Blog

Cestovní pojištění: Základní ochrana pro každého cestovatele

Cestování je dobrodružstvím plným nečekaných zvratů. Ať už plánujete dovolenou za hranicemi nebo jen krátký výlet do sousedního města, může se stát, že se ocitnete v situaci, kterou jste nečekali. A právě zde vstupuje do hry cestovní pojištění.

Číst více
Pensionäre

Dlouhověkost

Doplňkové penzijní spoření a blížící se termín druhé změny

Tvorba rezervy na penzi je klíčovým finančním cílem, který od samotného počátku vyžaduje správná rozhodnutí. Letošní rok 2024 je rokem velkých změn v oblasti penzijních produktů. Od 1. ledna již většina novinek platí, ale od 1. července se chystají další.

Číst více