V poslední době se stále častěji hovoří o volbách ve Francii. Francouzský parlament byl totiž po evropských volbách rozpuštěn prezidentem Emmanuelem Macronem, jehož strana výrazně zaostala za očekáváními.

Prezident tak dal Francouzům prostor vyjádřit se k politické scéně, což se ale současně jeví jako riskantní
krok, který může vést k nárůstu vlivu extremistických pravicových stran. V evropských volbách si značný úspěch připsalo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové a představuje tak jednoho z favoritů aktuálně probíhajících francouzských voleb.

Případný úspěch Národního sdružení by přinesl výraznou změnu ve směřování Francie. Obecně francouzská krajní pravice hovoří například o potřebě zavést přednostní právo pro francouzské společnosti ve veřejných zakázkách nebo o vystoupení z vnitřního trhu EU s elektřinou. Jedná se ve velké míře o kroky, které by narušily vnitřní trh Evropské unie. To by beze sporu mohlo mít dopad i na malé, otevřené ekonomiky v Evropské unii, jako je Česko, jejichž prosperita závisí kriticky závisí na konkurenceschopnosti Evropy a funkčnosti vnitřního trhu.

Nebezpečně narůstající dluh
Národní sdružení Marine Le Penové získává své voliče i díky slibům případné realizace daňových škrtů. Tyto populistické kroky by mohly navýšit deficity veřejných financí Francie o 1-–2 % HDP – to by bylo, tedy zhruba na 7 % HDP. Přitom již státní dluh z roku 2023, konkrétně 111 % k HDP, řadil Francii na třetí místo nejzadluženější země Evropské unie. Tedy hned po Řecku a Itálii. Státní výdaje by tak pod vedením Národního sdružení stále více přesahovaly příjmy státní kasy. A to i navzdory bodu jeho volebního programu prosadit mimořádnou daň - například v rámci energetického sektoru.

Francouzské dluhopisy se ocitly pod tlakem
Vyhlídky nárůstu dluhu pochopitelně ovlivnily i vývoj francouzských státních dluhopisů, které rychle vzrostly na výnosech. Konkrétně dluhopisy s pětiletou a roční splatností dosahují téměř 3,1 %, respektive 3,5 % výnosu do splatnosti. Riziková prémie u francouzských vládních dluhopisů se vyšplhala na nejvyšší hodnoty od roku 2017.

Právě silný výprodej vedl část analytiků k názoru, že by ECB mohla intervenovat a začít nakupovat francouzské státní dluhopisy. Přitom ještě nedávno musely státní dluhopisy musely čelit situaci, kdy mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila rating Francie ze známky AA na AA-,–, tedy na úroveň dluhopisů České republiky.

Pokud se podíváme vývoj za celý červen však dluhopisům však pomohlo snižování evropských sazeb Evropskou centrální bankou v polovině června. Konzervativní investoři preferující eurové investice, kteří drží fondy zaměřené na státní dluhopisy v eurozóně, se tak tento měsíc udrželyudrželi v kladné výkonnosti.

Francouzské akcie výrazně odepisovaly
Mnohem větším kolísáním si prošly francouzské akcie, které za červen odepsaly v eurovém vyjádření téměř 5,5 %. Při přepočtu na českou korunu je ztráta pouhých 3,5 % kvůli oslabení naší měny vůči euru.

Francouzské akcie pak stáhly celý akciový evropský akciový index, protože Francie má v indexu MSCI Europe zhruba 18 %. Ale ani další těžké váhy indexu jako Velké Británie či Německo index uplynulý měsíc nepodržely. V červnu jsme tak byli svědky zaostání evropských akcií jak proti americkým akciím, tak proti rozvíjejícím se trhům. Jediným evropským zeleným ostrůvkem slušné výkonnosti byly akcie střední Evropy.

Může se jednat o dočasnou korekci
Že se trhy umějí naladit na optimistickou náladu při menší známce naděje, ukázala pařížská burza hned zkraje týdne. Francouzské akcie dokázaly v pondělí zhodnocovat, když se trhům lehce ulevilo po výsledku prvního kola francouzských voleb. Ty napověděly, že budoucí složení parlamentu nemusí v takové míře umožňovat prosazování extrémních ekonomických programů. Z největších zisků se těšily akciové tituly, které si toho v uplynulém období nejvíc vytrpěly. Největších zisků dosahovaly akcie bank jako BNP Paribas s 3,59 %, Société Générale s 3,10 % a Crédit Agricole s 2,83 %%, ale i akcie z jiných sektorů, jako např. Teleperformance s výkonností 4,54 %. 

Ing. Richard Bechník
Hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select